İçeriği Geç

Detaylar Geri Dön

POLİKARBONAT NEDİR ?

Polikarbonat Nedir?

Düşük özgül ağırlığa sahip olan,  yüksek performans termoplastiğidir. Polikarbonatlar, termoplastiklerin özel bir grubudur. İşlenmesi, ısıl olarak şekillendirilmesi kolaydır, bu tip plastikler  imalat sektöründe çok geniş kullanım alanı olan plastiklerdir.

Yüksek darbe dayanımı, düşük nem kapma oranı,  Isı yalıtımı, ısıya karşı dayanıklılığı  ve erimiş halde oksidatif kararlılığı ile önemli bir mühendislik plastiği olmasının yanı sıra kolay proses edilmesi ve işlenebirliliği sayesinde ticari polimerler arasında ilk sıralarda yerini almıştır.

BPA’dan sentezlenen polikarbonat çok dayanıklı bir plastiktir.

Darbeye karşı daynımı iyi olmasına rağmen çok kolay çizilebilir.

Polikarbonat polimetilmetakrilat (PMMA) plastiğine çok benzemesine rağmen, polikarbonat daha güçlüdür ve daha geniş sıcaklık aralığında kullanılabilir.

Polikarbonatın camsılaşma sıcaklığı 150°C civarındadır ve 300°C’den sonra akışkanlaşmaya başlar. Enjeksiyon kalıplama ve ekstrüzyon yöntemleri kullanılarak ticari ürünler hazırlanır. Ancak çok kolay akan bir madde olmadığı için kalıp ve kullanılan aletlerin sıcaklıklarıyla oynayarak üretim optimize edilir. Üretim kolaylığı kullanılan polikarbonatın molekül ağırlığına bağlıdır.

Neden ve nerelerde kullanılmaktadır?

Günışığından en iyi şekilde yararlanmayı gerektiren mekanlarda en ideal çözümü sağladığı gibi reçinesinin özelliğinden ötürü darbelere karşı son derece dayanıklıdır. Cam ve akrilik gibi kaplama malzemelerine göre çok hafiftir. Soğuk bükülebilme özelliğinden ötürü mimaride dizayn kolaylığı sağlar. Ultraviole filtrasyonu ve yüzeyde su tutma gibi koruma sistemleri sayesinde uzun ömürlü olup, mükemmel ışık geçirme özelliğine sahiptir.

Polikarbon malzeme ,tüm alanlarda laboratuvarlarda olduğu kadar ev eşyalarında da yaygın kullanılır. İnşaat malzemesi olarak neredeyse binalarda kırılmayan veya ışığı yansıtan pencereler gibi yerlerde koruma amaçlı parçaların yapımında çok büyük rol oynamaktadır. .

Ayrıca tek veya çift yüzeyi UV koruyucu madde kaplı polikarbonat levhalar tek cidarlı (solid) ve iki veya daha fazla cidarlı (multiwall) gözenekli levhalar halinde muhtelif renk, kalınlık, özellik ve ebatlarda imal edilerek yapı sektöründe her türlü açıklıkların kapatılmasında kullanılabilen (ışıklık, tonoz, tüp geçit, kubbe vb.) esnek ve sağlam bir kaplama malzemesidir. İyi ısı izolasyonu ve mukavemeti nedeniyle seralarda cam ve naylona alternatif olarak yoğun olarak kullanılmaktadır.

Polikarbonatın ticari isimleri; Lexan (SABIC Plastik), Makrolife (Arlaplast), Makrolon (Bayer), ve Panlite (Teijin Kimyasalları) Calibre (Dow Kimyasalları)

damacana,geri dönüşüm, çapak, damacana çapağı, pc, polikarbon,sıfır atık, tat lisansı, ambalaj atığı geri kazanım, water, water bottle 5 gallon ,polycarbonate


MENÜ