İçeriği Geç

Detaylar Geri Dön

DAMACANA SAĞLIKLI MIDIR ?

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği Açıklaması ; 
SUDER Başkanı Adnan Çavuş tarafından yapılan açıklamada; Damacana suların tüketiciye ulaşımındaki en güvenli yolun polikarbonat ambalaj malzemesi olduğu; bu alanda yapılan bilimsel araştırma sonuçlarının da (BPA) içeren şişelerin güvenilirliğini desteklediği vurgulandı. Uluslararası gelişmeleri ve BPA ile ilgili tartışmaları yakından izlediklerini belirten SUDER Başkanı tüketicilerin, kesin bilimsel verilere ve sonuçlara dayanmayan haberler nedeniyle endişelenmelerinin yersiz olduğunu, "Pet şişe ambalajında BPA bulunmadığı gibi, aynı zamanda damacana sularımız da hiçbir sağlık riski taşımamaktadır" dedi.
"Bu konuda kamuoyunu gerçek bilgilerle aydınlatmak bizim görevimiz. Hiç kimse kendisinin ve ailesinin sağlığının bozulmasını istemez. Bilimsel araştırmalar damacanalarda bulunan BPA maddesinin, otoriteler tarafından belirlenen oranların 200 kat altında bulunduğu için insan sağlığına zarar vermediğini göstermektedir".

BPA için tüm dünyada yoğun bilimsel testler yapıldığı ve resmi otoriteler tarafından sürekli inceleme altında tutulduğu belirtilen açıklamada; BPA nın ne insan sağlığına ne de çevreye karşı hiç bir risk taşımadığına dikkat çekildi. BPA nın güvenli olduğu vurgulandı. BPA ile ilgili tartışmalar daha çok ısıtılan BPA lı ürünlerle ilgili olmaktadır. Su damacanalarında böyle bir durum söz konusu değildir. Dünyanın her yerinde geri dönüşlü su damacanalarında polikarbonat en güvenli ve ekonomik hammadde olarak kullanılmaya devam etmekte ve hiçbir gıda güvenliği kuruluşunun bugüne kadar BPA aleyhinde bir görüşü bulunmamaktadır. Gıda mevzuatına uygun hammadde kullanılarak ve doğru şartlarda üretilen su damacanalarında BPA migrasyonunun ( geçişinin) insan sağlığını tehdit etmesi söz konusu değildir.

Sonuç olarak, bu tür iddiaların hedef aldığı ambalaj malzemesi polikarbonat, sağlıklı suyun tüketicilerimize ulaştırılması için uygun ve güvenli bir ambalaj malzemesidir. Sektörümüzde kullanılan ambalajlar, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından gerekli BPA analizleri yapıldıktan sonra yine Bakanlığın izni ve denetimi altındaki ambalaj tesislerinde üretilmektedir".

 

 

MENÜ